Obec Horní Heřmanice
Obec Horní Heřmanice

Obec Horní Heřmanice

Horní Heřmanice - mapaPodhorská obec leží na česko-moravské hranici, pod nejvýchodnějšími výběžky Orlických hor ve výšce kolem 600 m n.m. Vznikla sloučení tří dříve samostatných vsí Horní Heřmanice, Dolní Heřmanice a Rýdrovice. Vznik a původ Horních a Dolních Heřmani se datuje do 13. století, písemná zmínka je na listině z roku 1304. Ves Rýdrovice pak vznikla pozdějí, přibližně kolem roku 1790. Významnými stavbami v obci je kostel a fara. Kostel sv. Jiří je dílem italského architekta Antonia Saly a byl postaven v letech 1706 - 1712. Dnes je celý kostelní areál včetně hřbitovní branky a kaple prohlášen za kulturní památku.

Heřmanické webové stránky :

Pohostinství : 

Hostinec u Vojty, Horní Heřmanice č.p.7, pan Vojtěch Vávra, tel. +420 604 562 193

pondělí, úterý, čtvrtek  - zavřeno
středa 17 - 22h
pátek a sobota 17 - 24h
nedělě 15 - 22h

Fotogalerie

Stručná historie Dolních a Horních Heřmanic

historie1Dnešní osada Dolní Heřmanice se skládá z řady roztroušených chalup, které se nacházejí podél břehů místního potoka. Jejím pokračováním, dále proti proudu je protáhlá podhorská obec nazývaná Horní Heřmanice. Nachází se těsně na českomoravské hranici, při „císařské silnici“ vedoucí z Lanškrouna do Štítu a dále na Moravu.

Původní ves byla založena kolem poloviny 13. století při rozsáhlém osídlování pohraničního hvozdu. Nedlouho po založení byla původní osada rozdělena na dvě části (dolní a horní). Poprvé se toto rozdělení uvádí v roce 1358 jako „Hermansdorf superior et inferior“. Její jméno podle některých historiků prý připomíná jednoho z organizátorů osídlování okolní krajiny Heřmana z Drnholce. Její jméno ve tvaru „Hermansdorf“ znamená v českém překladu „ves lidí Heřmanových“. Zřejmě se tak jmenoval lokátor, který se skupinou kolonistů novou ves zakládal.

Na konci 18. a v první polovině 19. století bylo pro Horní Heřmanice užíváno také německé pojmenování Deutsch Hermanitz a Teutsch Hermanitz. V písemných pramenech se původní osada poprvé připomíná roku 1304, v listině, kterou král Václav II. upravil a rozšířil svůj předchozí dar území pro nedlouho předtím založený zbraslavský klášter. Od této doby jsou obojí Heřmanice součástí rozsáhlého lanšperského panství. To na začátku 15. století patřilo litomyšlskému biskupství. Za biskupa Jana V. Železného bylo od tohoto panství roku 1409 odděleno městečko Jablonné n. O. a několik okolních vesnic, mezi nimi i Dolní a Horní Heřmanice. Celé toto malé území (panství) pak bylo zastaveno Janu ze Strýčkova. Dlužní úpis na tuto zástavu v roce 1453 vlastnila Markéta ze Zásady, manželka lanšperského hejtmana Václava Pregera. Ta ho v tomtéž roce převedla na Zdeňka Kostku z Postupic, který zmíněnou samostatnou enklávu, včetně Dolních a Horních Heřmanic, připojil zpět k lanšperskému panství. To na začátku 40. let 16. století patřilo Janu z Pernštejna. Ten v roce 1544 jeho část skládající se z hradu Lanšperka, tří městeček a řady okolních vesnic, včetně Dolních a Horních Heřmanic prodal Petru Bohdaneckému z Hodkova.

Po dvaceti letech, roku 1564, Janův nástupce Vratislav z Pernštejna, tuto část od Petrových dědiců odkoupil a spojil ji s nedlouho předtím získanou druhou (lanškrounskou) částí někdejšího rozsáhlého panství. Od té doby se obě části (lanškrounská i lanšperská) sice uvádějí samostatně, ale vždy jako součást jednoho správního celku – panství Lanškroun. Do jeho obvodu náleží Dolní i Horní Heřmanice až do zrušení patrimoniální správy. Po roce 1850 se stávají samostatnými a samosprávnými obcemi. Součástí Dolních Heřmanic byly také samoty Chudoba a Záhora a také někdejší ves Koburk se samotou Pláňava. Tato ves se však roku 1878 od Dolních Heřmanic oddělila a stala se samostatnou a samosprávnou obcí.

V důsledku tvrdě prosazované integrace obcí v 70. letech 20. století jsou Dolní Heřmanice a také obec Rýdrovice od roku 1971 sloučeny s Horními Heřmanicemi. Vznikla tak rozlohou velká obec skládající ze tří samostatných katastrálních území (místních částí).

Zpracoval: Jan F. Křivohlávek.

Stručná historie obce Rýdrovice

historie2Na východním konci okresu Ústí nad Orlicí, nedaleko zemské hranice Čech a Moravy se podél místní komunikace nachází osada Rýdrovice. Z původní větší vsi zde dnes zbylo jen kolem 20 chalup roztroušených po krajině. Lokalita je vzdálena 10 km na severovýchod od Lanškrouna a 3 km na severozápad od moravského městečka Štíty (Šilperk). Vznikla v roce 1790 při parcelaci pozemků náležejících k hornoheřmanické rychtě. Horní část tehdejší vsi byla osídlena německým obyvatelstvem, dolní část českým. Jméno dostala po tehdejším vrchnostenském správci Františku Josefu Riedrovi (+1814), který je pochován u kostela sv. Anny v Lanškrouně. Později byl pro novou ves užíván také název Rýdrová. Od založení až do zrušení patrimoniální správy byly Rýdrovice součástí panství Lanškroun.

V roce 1850 se staly samostatnou a samosprávnou obcí. K ní patřila v jihovýchodní části se nacházející samota nazývaná „Polsko“. V roce 1951 bylo navrhováno její přejmenování na „Vyhlídka“ nebo „Na vyhlídce“. Nakonec původní název zůstal nezměněn. V důsledku tvrdě prosazované integrace v 70. letech 20. století byla tato samostatná obec v roce 1971 sloučena s obcí Horní Heřmanice.

Zpracoval: Jan F. Křivohlávek.

Stručné dějiny Horních Heřmanic do roku 1918

Fotogalerie

Dříve také Ober Hermanitz. Základní statistické údaje k 1. 3. 2001 : počet obyvatel 484 143 trvale obydlených domech, katastrální výměra 1573 ha. V obci je samostatný obecní úřad, 465 391 212, základní škola a pošta. Poloha: 49o 58' severní šířky, 16o 40' východní délky, nadmořská výška 537 m. Obec má tři části, Horní Heřmanice, Dolní Heřmanice a Rýdrovice.

kostel2Podhorská obec leží na saméí česko-moravské hranici, pod nejvýchodnějšími výběžky Orlických hor ve výšce kolem 600 m n.m. Vznikla sloučení tří dříve samostatných vsí Horní Heřmanice, Dolní Heřmanice a Rýdrovice. Vznik a původ Horních a Dolních Heřmanic se datuje do 13. století, Písemná zmínka je na listině z roku 1304. Ves Rýdrovice pak vznikla pozdějí, přibližně kolem roku 1790. Významnými stavbami v obci je kostel a fara. Kostel sv. Jiří je dílem italského architekta Antonia Saly a byl postaven v letech 1706 - 1712. Dnes je celý kostelní areál včetně hřbitovní branky a kaple prohlášen za kulturní památku. Zděná fara pochází z roku 1749. Obec se může pochlubit novou budovou šloly z konce 80. let a zrekonstruovaným společenským sálem s pohostinstvím. Přímo v obci se nachází udržované dřevěné chalupy, jako doklad lidové architektury. To vše svědčí o poměrně zachovalém prostředí, krajině a přírodě. Blízké i vzdálené okolní obce jsou jako stvořené pro pěší turistiku, cykloturistiku a zimní sporty, malý lyžařský vlek, vhodný zejména pro mládež, je přímo v centru obce. Hřebenová turistická cesta Bukovohorskou hornatinou, která prochází horní částí obce, nabízí po celý rok překrásné výhledy do Čech i na Moravskou stranu. Její vrcholy Suchý vrch a Buková hora dosahují výšky téměř 1000 m n. m.

Známým zimním lyžařským střediskem jsou 10 km vzdálené Čenkovice s běžeckými tratěmi a lyžařskými vleky. Turisty jistě zaujme pohraniční opevnění z 2.svět. války na Kralicku, jehož některé objekty jsou zpřístupněny. Za zhlédnutí stojí poutní kostel na Hoře Matky Boží u nedalekých Králík.
Náročnější turisty jistě uspokojí výstup na Kralický Sněžník (1424 m n. m.) k pramenům řeky Moravy, či výlet do vzdálenějších Jeseníků.Koupání nabízí romantické prostředí přehrady v Pastvinách. Patnáct kilometrů vzdálený hraniční přechod Dolní Lipka umožňuje přístup do sousedního Polska.

Některé údaje ze sčítání lidu, domů a bytů z roku 2001 v obci Horní Heřmanice

Obec měla 476 obyvatel, z toho 240 mužů a 236 žen. K české národnosti se hlásí 464 obyvatel, k moravské 3, ke slovenské 2 a k polské také 2 obyvatelé.

Podle náboženského vyznání je věřících 317, z toho k církvi římskokatolické se hlásí 306 občanů, k církvi Československé husitské 9 občanů, k církvi Českobratrské evangelické 2 občané a bez vyznání je 118 občanů.

Průměrný věk je u mužů 38,2 a u žen 43,1 roku.

Svobodných včetně dětí je 184 obyvatel, vdaných a ženatých 240, rozvedených 13 a ovdovělých 36.

obec2Obyvatelstvo 15leté a starší podle vzdělání:

  • základní 165 obyvatel
  • vyučení a střední odborné bez maturity 146 obyvatel
  • úplné střední s maturitou 55 obyvatel
  • vyšší odborné a nástavbové 6 obyvatel
  • vysokoškolské 15 obyvatel

Z celkového počtu obyvatel je 194 ekonomicky aktivních, ekonomicky neaktivních je celkem 280, z toho nepracujících důchodců 142, což je 29,8 %.

Ekonomicky aktivní obyvatelé podle odvětví:

  • zemědělství a lesnictví 43 obyvatel
  • průmysl 84 obyvatel
  • stavebnictví 11 obyvatel
  • obchod 9 obyvatel
  • školství, zdravotnictví, veterin. a sociální činnosti 13 obyvatel
  • v ostatních zaměstnáních 30 obyvatel

Do zaměstnání a škol vyjíždí celkem 162 obyvatel, z toho 93 jsou žáci a studenti. Denně vyjíždí mimo obec 97 obyvatel, z toho 43 žáků a studentů.
Ze 194 ekonomicky činných obyvatel je 171 zaměstnanců (100 mužů a 71 žen), 2 zaměstnavatelé, 12 samostatně činných, 9 ostatních a 16 nezaměstnaných.
Obec má 263 domů, z toho 257 rodinných a 2 bytové domy.
Trvale obydlených domů je 142, z toho 137 rodinných a 2 bytové.
Neobydlené domy s byty jsou 121, z toho 98 slouží k rekreaci.
Bytů v rodinných domech je 152, z toho 85 - I. kategorie, 42 – II. kategorie, 15 – III. kategorie, 4 byty IV. kategorie.
Počet rodin celkem je 133, z toho neúplných rodin je 18.
S jedním závislým dítětem je 24 rodin, s dvěma 26, se třemi a více 12 rodin, s žádným závislým dítětem je 71 rodin.

Vybavení bytových domácností:

  • jeden osobní automobil má 85 bytů
  • dva a více automobilů 7 bytů
  • telefon – pevná linka 77 bytů
  • telefon mobilní 11 bytů
  • telefon pevný i mobilní 13 bytů
  • osobní počítač připojený na internet 3 byty
  • osobní počítač bez připojení 10 bytů
  • rekreační objekt vlastní má 7 bytů

Fotogalerie:

Další odkazy:

© 2005-2016 Obec Horní Heřmanice,
Veškerá práva vyhrazena
Realizace HezkéWEBY.cz
OBECNÍ ÚŘAD
Horní Heřmanice 91
561 33
Tel.: 465 391 212
Fax: 463 351 542
ÚŘEDNÍ HODINY
Po.: 08:00 - 11:30
      13:00 - 16:30
St.: 08:00 - 11:30
      13:00 - 16:30